გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა
საგანი
ისტორია

ქალაქი/ სკოლა/ კლასი
ქ რუსთავის სსიპ # 28 საჯარო სკოლა  VI  კლასი
პედაგოგი
მერი ხვედელიძე



გაკვეთილის   მიზანი
მოსწავლე მსჯელოს მე-18 საუკუნის საქართველოს შესახებ
-ახასიათებს  ქართლის , კახეთის  და იმერეთის სამეფოების      საშინაო და საგარეო ვითარებას
-განასხვავებს  სამეფოების საგარეო პოლიტიკის კურსს, ეკონომიკურ   ვითარებას  მოჰყავს   მაგალითები
უნარ-ჩვევები
-ლოგიკური აზროვნება
-წყაროებზე მუშაობა
-დროში ორიენტაცია
შედარება ვარაუდის გამოთქმა, ფაქტების და მოვლენებისკლასიფიკაცია



გაკვეთილის მიზნები/ აქტუალობა
მოსწავლეები მოიძიებენ ინფორმაციას საქართველოს გამოჩენილი პირების შესახებ                           ჩამოთვლიან  ომის  სახეობებს(თავდაცვითი, დამპყრობლური),  ახასიათებენ   მათ შედეგებს
მოიძიებენ და დაისწავლიან ინფორმაციას
, გააკეთებენ ამ პიროვნებებზე პრეზენტაციას

მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ - წერის, ინფორმაციის მოძიების, მიწოდების, ანალიზიის, პრეზენტაციის,


შესასწავლი თემა

სოლომონ პირველის მოღვაწეობა

მისაღწევი შედეგები ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით
საზ.მეც.V-VI.7მოსწავლეებს შეუძლია დაახასიათოს საქართველოს გამოჩენილი   პიროვნებები
საზ. მეც.  V-VI.8 შეუძლია იმსჯელოსპიროვნებების და სხცადასხვასოციალური ფენის როლზე საქართველოს ისტორიაში
საზ. მეც. V-VI.5 შეუძლია დააკავშიროს ისტორიული ფაქტები შესაბამის ეპოქასთან
სასწავლო აქტივობები
გავლილი მასალის გამოკითხვა
გონებრივი იერიში
ახალი მასალის წარდგენა
პრეზენტაცია
დისკუსია დაკვირვება
მუშაობის ფორმა
მთელი კლასი, ინდივიდუალური, ჯგუფური
საგანმანათლებლო რესურსები
სახელმძღვანელო რვეული. კალამო დაფა ცარცი, თაბახი,რუკა, ინტარნეტ რესურსები,ცხრილები
შეფასება
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი


















მსვლელობა

საორგანიზაციო საკითხები(1 წთ) საგაკვეთილო განწყობის   შექმნა
 I ფაზა გამოწვევა
 აქტივობა 1 წინარე ცოდნის  გააქტიურება  (6 წთ) ინდივიდუალურად და მთელი კლასი ვიხსენებთ    რა მიზნები ჰქონდა საქართველოს მიმართ ირანს და ოსმალეთს
როგორ ებრძოდა ქართლ-კახეთი  მათ  შემოსევებს
იმსჯელებენ ომის დროს  მშვიდობიანი მოსახლეობის მდგომარეობის
 შეაფასებენ  ისტორიული პიროვნებების როლს
აქტივობა 2.  გონებრივი იერიში( 6)
1. რატომ სურდა  შაჰ აბასს ქართლ-კახეთის მოსახლეობის აყრა?
2. თქვენი აზრით რა გავლენას მოახდენდა ქართველ ხალხზე ლუარსაბ მეფის და ქეთევან დედოფლის მიერ რწმენის დათმობა?
 3. შეაფასე მარტყოფის ბრძოლის მნიშვნელობა  ჩამოაყალიბეთ  რით გამოიხატება გიორგი სააკაძის თავდადება?
5.თქვენი აზრით რამ ააღებინა ხელი შაჰ აბაზს  თავის გეგმაზე,აეყარა ქართლ-კახეთისმოსახლეობა და იქ თურქმანები ჩაესახლებინა    6.დაასახელე ქართველი  ისტორიული პირი და შეაფასე მისი ღვაწლი

II ფაზა  გამოწვევა
აქტივობა.  3. ახალი მასალის წარდგენა  მინი-ლექცია ( 5 წთ))  ‘ა)ოსმალთა ბატონობა  დასავლეთ საქართველოში ბ) ხრესილის ბრძოლა  ) გ)ეკლესია ტყვეთა სყიდვის წინააღმდეგ  დ )ტექსტის და წყაროს ანალიზი,  გაეცნონ დროის ხაზს

III  რეფლექცია
აქტივობა  4  დისკუსია   1.რა მავნე ჩვევა იყო გავრცელებული მე-18 ს იმერეთის სამეფოში? 2.როგორ ახასიათებს იმერეთის თავად-აზნაურობას  ტყვეთა ვაჭრობა?   გამოხატე შენი დამოკიდებულება     3 რაზე მეტყველებს ის გარემოება   ,რომ ყველა თავადი არ მონაწილეობდატყვეთა სყიდვაში?  4.   როგორ გადაჭრა ეს საკითხი სოლომონ  მეფემ?3
აქტივობა  5-
მთელ კლასთან სქემებზე დროის ხაზზე მუშაობა
საშინაო დავალება &58    დავალებები  გვერდი 168 #1 დ#2


No comments:

Post a Comment